Konferencje, Fora

 Pod honorowym patronatem 

prezydenta miasta Bielska-Białej

Pana Jarosława Klimaszewskiego

Przedsięwzięcie skierowane do nauczycieli bibliotekarzy, wiedzy o kulturze, polonistów oraz pracowników instytucji kultury.
          

RELACJA

„Przewodnik kulturalny” – już za nami, ale wciąż w nas

29.11.2019 r. nasz Oddział oraz Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz zorganizowały pierwszą wspólną ogólnopolską konferencję „Przewodnik kulturalny czyli jak rozwijać kompetencje kulturowe dzieci i młodzieży. Możliwości działań oraz współpracy bibliotek szkolnych z instytucjami kultury”. Odbywała się ona pod honorowym patronatem prezydenta Bielska-Białej, Jarosława Klimaszewskiego.

Przedsięwzięcie było przygotowywane od kilku miesięcy, a wzięło w nim udział ponad stu uczestników z wielu miejsc Polski m.in. Czechowic-Dziedzic, Pszczyny, Kielc, Wisły, Rybarzowic, Zabrza, Mikołowa, Sosnowca, Żywca, Częstochowy, Gliwic, Oświęcimia, Rybnika, Jaworzna, Tychów, Lędzin, Ligoty, Cieszyna, Dzięgielowa, Czarkowa, Godziszki, Skawiny, Radomia.

Przybyłych gości powitała Iwona Kusak, kierownik Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz oraz prezes oddziału, Katarzyna Urbaniec. Pierwsza z pań wygłosiła krótką prelekcję na temat kompetencji kulturowych, a także zapoznała uczestników z projektem „Granice języka - granicami świata”, który jest realizowany przez DK „Kubiszówka”. Katarzyna Urbaniec skupiła się natomiast na istotnej roli bibliotek szkolnych w kształtowaniu kompetencji kulturowych, tekście literackim jako fundamencie kultury, a także na ważności pracy samego nauczyciela bibliotekarza w tym wielowarstwowym procesie.

Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,  reprezentowała  dr Małgorzata Gwadera z wykładem „ Kształtowanie elementarnych kompetencji czytelniczych jako zadanie bibliotek, a także kompetencji kultury w społeczeństwie informacyjnym”. Dr Gwadera skupiła się w nim na podziale i ważności kompetencji kulturowych, a także na nowatorskich metodach nauki czytania dzieci młodszych.

Dr Marek Głowacki z Instytutu Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie  mówił na temat: „Uniwersum narracji – komiks”, ukazując tę tematykę jako artystyczną formę wypowiedzi oraz medium niosące przesłanie historyczno-dydaktyczne.

Część wykładową zakończyła prezentacja mgr Klaudii Kwaśny z firmy WizjaNet na temat programu do obsługi bibliotek szkolnych „MobiBiblioteka”.

Następnie uczestnicy konferencji udali się na przerwę kawową, podczas której można było zapoznać się z wystawą „Kreatywni w pracy, kreatywni prywatnie”, prezentującą dokonania naszych członków oraz spróbować pyszności serwowanych przez cukiernię Gęsi Pipek z Wilkowic oraz wypieki członkiń TNSBP.

Od godz.12.45 rozpoczęła się warsztatowa część konferencji. Katarzyna Skolimowska (Inspiracje dla Szkoły, FitEdukacja) uczyła jak trenować kompetencje przyszłości, natomiast Magdalena Georg ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Bielsku-Białej poprowadziła warsztaty biblioterapeutyczne zatytułowane „Mała ojczyzna – wielki szacunek”, podczas których zaprezentowała scenariusze zajęć z elementami biblioterapii dla różnych grup wiekowych. Uczestnicy z wielkim entuzjazmem przyjęli przede wszystkim teatrzyk kamishibai oraz możliwość pracy w oparciu o regionalną legendę o zbóju Szczyrku.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty Bartłomieja Tabaka (Rude Cat Studio, Cieszyn) pod hasłem „Film poklatkowy czyli ożyw zdjęcia ze swojego telefonu”. Jedna z uczestniczek, Zofia Cichowlaz, tak komentuje zajęcia: „Mieliśmy okazję sami przygotować materiał do produkcji, wykonując  po 10-12 zdjęć wg wskazówek p. Tabaka. Dowiedzieliśmy się, jak technicznie robić zdjęcia, ile ich potrzeba w zależności od długości filmu, jak dobrać rozdzielczość, jakich programów użyć, tzw. timelapse . Prowadzący omówił zarówno te profesjonalne – odpłatne, jak i dostępne bezpłatnie – co w przypadku wykorzystania w szkole było dla nas bardzo pomocne. Na zakończenie zajęć powstał króciutki 10-cio sekundowy filmik składający się z 240 zdjęć, który potwierdził kreatywność grupy i potencjał tkwiący w filmie poklatkowym.”

Nasza koleżanka Danuta Pobudkiewicz, brała udział w warsztatach „Przeszłość  i przyszłość – zbiory zabytkowe i nowe technologie”, (które prowadziła kierownik Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Beskidzkiej, p. Urszula Szabla) i podzieliła się swoimi wrażeniami: „Pracownicy  placówki zaprezentowali ofertę zajęć czytelniczo-edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych -  czytanie i popularyzacja literatury z wykorzystaniem multimediów: pisaka  3D, drukarki 3D, LEGO Technic (z nauką programowania ruchów zabawki, którą zbudowały dzieci na zajęciach wcześniej wysłuchawszy czytanego tekstu literackiego), rzutnika z grami interaktywnymi (które wyświetlają się na  podłodze, symulując np. wodę, liście na łące, latające baloniki - dzieci po wysłuchanej bajce mogą się bawić ruchowo grą tematycznie powiązaną z utworem). Uczestnicy warsztatów mieli możliwość w praktyce  zapoznać się z tymi multitechnologicznymi narzędziami„.

Ogromne wrażenie na uczestniczkach warsztatów „Rok obrzędowy w tradycji polskiej: opłatek wigilijny” w Muzeum Historycznym na Zamku Sułkowskich zrobiły opowieści na temat świątecznych obyczajów oraz możliwość zrobienia misternych ozdób świątecznych z …kolorowych opłatków.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia warsztatowe Kamila Bachmińskiego z Domu Kultury „Kubiszówka”, które zostały poświęcone kaligrafii oraz zwiedzanie Biura Wystaw Artystycznych pod kierunkiem pani dyrektor Agaty Smalcerz.

Czas na podsumowanie. Czy tego typu konferencja była potrzebna? Pozytywny odzew wśród nauczycieli bibliotekarzy oraz pracowników instytucji kultury z tak wielu zakątków Polski, a także entuzjastyczne, bardzo pozytywne opinie na temat wykładów i warsztatów pokazują, że odpowiedź na to pytanie może być jedynie twierdząca. Mamy nadzieję, że spotkaliśmy się nie po raz ostatni.

Agnieszka Marek

FOTORELACJA - Michalina Urbaniec

Informacje szczegółowe i pytania:
 tel. 601 546 166

PROGRAM:

godz. 8.30 - 9.30 rejestracja uczestników

godz. 9.30 - 10.15

Wprowadzenie Iwona Kusak, kierownik Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej, Katarzyna Urbaniec, prezes Oddziału TNBSP w Bielsku-Białej

godz. 10.15 - 12.00

Kształtowanie elementarnych kompetencji czytelniczych jako zadanie instytucji kultury w społeczeństwie informacyjnym dr Małgorzata Gwadera, Instytut Nauk o Kulturze UŚ, Katowice

Universum narracji – komiks dr Marek Głowacki, Instytut Sztuk Plastycznych UŚ, Cieszyn

Film jako tekst kultury – edukacja filmowa w praktyce (źródła, narzędzia, rekomendacje)  mgr Marzena Kocurek, Akademia Filmowa, Bielsko-Biała

MobiBiblioteka - prezentacja mgr Klaudia Kwaśny, WizjaNet


godz. 12.00 - 12.45 przerwa na kawę
godz. 12.45 - 15.00 warsztaty do wyboru

Jak trenować kompetencje przyszłości – warsztaty Katarzyna Skolimowska, Inspiracje dla Szkoły; FitEdukacja, Bielsko-Biała

Mała Ojczyzna – wielki szacunek, warsztaty biblioterapeutyczne Magdalena Georg, Szkoła Podstawowa nr 37, Bielsko-Biała

Film poklatkowy, czyli ożyw zdjęcia ze swojego telefonu Bartłomiej Tabak, Rude Cat Studio, Cieszyn

Dla kogo kaligrafia? Kamil Bachmiński, Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej

Rok obrzędowy w tradycji polskiej : opłatek wigilijny Zamek Książąt Sułkowskich, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Przeszłość i przyszłość – zbiory zabytkowe i nowe technologie  Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej

BWA – kultura, sztuka, edukacja  Biuro Wystaw Artystycznych, Bielsko-Biała

MIEJSCE:
Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej, ul. J. Słowackiego 17

Partnerzy i sponsorzy:      Znalezione obrazy dla zapytania helios logo